зелений тариф

ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ 2023. ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ?

1. Що таке ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ?

Зелений тариф – це механізм, за яким побутовий користувач встановивши сонячну електростанцію та підписавши відповідний договір з місцевою енергокомпанією генерує електричну енергію та продає її надлишки в енергосистему, отримуючи за це певну суму коштів.

2. Скільки коштів нараховують?

Станом на 2023 рік сума нарахувань за 1 згенерований кіловат складає 0,16€. 

З них автоматично буде списано податок у розмірі 18% ПДФО та 1,5% військового збору. В результаті, чистий прибуток для користувача складає ≈0,129€/кВт після всіх відрахувань. Розрахунок виконується щомісяця в гривневому еквіваленті по курсу НБУ.

3. Чи платять кошти за Зелений Тариф?

Про стан виплат по кожному регіону можна дізнатися в телеграм-каналі власників домашніх СЕС: https://t.me/+Iaq66pbS8j0yYzAy

Наш досвід, як компанії говорить про те, що виплати досі не рівномірні в різних регіонах України. Для прикладу у Рівненській області за вересень були виплачені майже всі заборгованості за 2022-2023.

4. Яка вартість спожитої електроенергії після підключення Зеленого Тарифу?

Вартість електроенергії після підключення Зеленого Тарифу для населення складає так само 2,64 грн/кВт.

Але є певна логіка розрахунку оплати за споживання. 

Наприклад, станція згенерувала 1000 кВт за місяць, власник станції спожив 200 кВт для власних потреб, в такому випадку оплата по Зеленому Тарифу відбудеться не за 1000 кВт, а за 800 кВт.

Енергокомпанія завжди відраховує спожиту електроенергію із балансу генерації станції, а за різницю проводить оплату.

Взимку, наприклад генерація станції зазвичай нижча ніж споживання домогосподарства і тоді власник станції вже докуповуватиме електроенергію з мережі за ціною 2,64 грн/кВт

5. Яку потужність електростанції будувати у 2023 під Зелений Тариф?

У 2023-2024 роках не варто розглядати станцію під “Зелений Тариф” потужністю менше ніж 15 кВт. Чому? Тому що власне споживання домогосподарства може фактично нівелювати всі економічні вигоди. Станція в такому випадку працюватиме лише на власне споживання. Тоді взагалі варто задуматися над тим чи потрібен вам “Зелений Тариф”. Альтернативою може стати будівництво невеликої станції 5-10 кВт для покриття власних витрат. 

Якщо все ж ви вирішили збудувати установку для отримання економічної вигоди, наша порада наступна, – встановіть інвертор потужністю 30 кВт та хоча б 15 кВт сонячних панелей. В майбутньому ви зможете додати ще 15 кВт сонячних панелей без додаткової тяганини з документами. 

2 1.png

6. Два окремих вводи на одній адресі.

Чи можна розділити в межах однієї адреси окремо генерацію станції та споживання домогосподарства і тим самим збільшити суму нарахувань щомісяця? Відповідь, ні. Обленерго об’єднає вводи. 

Вирішити це питання можна розділивши земельну ділянку на дві окремі юридичні адреси. Але потрібно врахувати наступу умову – на ділянці де встановлена генеруюча установка повинно бути мінімальне споживання 50-60 кВт/місяць. Якщо цього не дотриматися, виплат по “Зеленому Тарифу” не буде!

7. Юридичне право власності та сонячна станція під Зелений Тариф.

В питанні юридичного права варто дотриматися трьох простих правил:

  • Ви власник нерухомості
  • Ви власник абонентського рахунку в обленерго
  • Ви власник сонячної електростанції

Зробивши це до початку будівництва сонячної електростанції ви уникнете проблем в майбутньому.

8. Що буде з Зеленим Тарифом при передачі сонячної станції у власність іншій особі?

Інколи виникає така ситуація, що необхідно передати сонячну станцію у власність іншій особі, наприклад під час продажу нерухомого майна.

Що буде в такій ситуації і як це зробити? 

Передача відбувається як і в усіх інших випадках пов’язаних з нерухомістю. Потрібно також перепідписати договір з енергокомпанією на підключення Зеленого Тарифу. Проте, умови минулого договору не збережуться, а станція буде прийнята на умовах нових діючих тарифів та розрахунків.   

9. Як оформити Зелений Тариф?

Процедура оформлення наступна:

  • Підвищення технічних умов
  • Будівництво та введення СЕС в експлуатацію
  • Здача сонячної електростанції в експлуатацію

Детальніше можна ознайомитися з умовами за посиланням: https://solarsystem.com.ua/zelenyi-tarif-2023/ 

Group 998

10. Як отримати техумови та яку потужність передбачити?

Підвищення техумов, це процедура яка передбачає підготовку лінії до прийому електроенергії від майбутньої сонячної електростанції. Раніше ця процедура була платною. Зараз її не нараховують, а з основних витрат необхідно оплатити витрати на матеріали. Варто врахувати, що після закінчення спеціального періоду, обленерго виставить рахунок за цю послугу, який необхідно буде сплатити.

Потужність технічних умов необхідно передбачати таку ж як і потужність сонячної електростанції. Тобто якщо плануєте збудувати станцію на 30 кВт, то і техумови потрібно підвищити до 30 кВт. 

11. Коли краще не будувати сонячну станцію під Зелений Тариф?

У своїй інсталяційній практиці ми стикалися з ситуацією коли станція просто не може працювати в умовах, які пропонує енергокомпанія, – тонкі кабелі, погані клемні з’єднання, відстань до трансформатора понад 1000 метрів та низька напруга в мережі. 

До початку будівництва проконсультуйтесь з місцевими представниками енергокомпанії та надайте отримані дані для компанії інсталятора, яка буде будувати станцію. Такі кроки дозволять вам не втратити кошти.

Обов’язково вимагайте письмове підтвердження працездатності майбутнього рішення під час підписання договору на будівництво.

12. Здача станції в експлуатацію

Здавалося б механізм простий і описаний, але в цій всій системі є ще і власні вимоги енергокомпаній, яких необхідно дотриматися. 

Однією із вимог 2023 року стало обов’язкове встановлення реле напруги.

Ми встановлюємо та рекомендуємо реле ZUBR D6-D63RED, тому що воно пройшло відповідну сертифікацію в Україні. Під час покупки необхідно вимагати декларацію відповідності цього реле, без неї неможливо здати станцію в експлуатацію.

13. Терміни окупності

Про терміни окупності ми вже робили відео на початку року. Але груба формула звучить так, при вартості сонячної станції від 16500$ до 18500$ її середній річний дохід складає 4500-5000$. Обчисливши, отримаємо термін – 4 роки. 

Чи варто інвестувати з такими термінами окупності кошти при тому, що програма діятиме до 2030 року? На це запитання кожен відповість собі самостійно, але об’єктивно така інвестиція дозволить отримати приблизно 9000-10000$ чистого прибутку протягом наступних 6 років.

14. Що чекає на Зелений Тариф у 2023 та після 2030? 

Коли станом на 2023 рік в Україні вже налічується понад 52 000 домашніх власників сонячних електростанцій, хочеться вірити, що ця програма матиме логічне продовження після 2030. 

Ми ж можемо лише прогнозувати, але чи буде цей механізм після 2030 таким, як самовиробництво в Європі, напевно ніхто не знає і не може стверджувати. 

В чому можна бути більш-менш впевненим, так це в тому, що збудувавши станцію під “Зелений Тариф” у 2023-2024 ще є можливість отримати реальну економічну вигоду від такої інвестиції.

Наша компанія “Сонячні системи” пропонує індивідуальний підхід до кожного клієнта, допомагаючи підібрати оптимальне рішення сонячної електростанції з урахуванням особливостей вашого бізнесу. Ми забезпечуємо повний цикл послуг, включаючи проектування, установку, підключення та обслуговування системи.

За додатковою інформацією звертайтеся за номером телефону

📲 +38 068 704 41 15

Нехай ваш бізнес перейде на новий рівень сталості та ефективності з сонячними електростанціями від нашої Інженерної Компанії “СОНЯЧНІ СИСТЕМИ”.

Меню