IMG 2462

Victron Energy: як працює, особливості монтажу системи й чому так дорого коштує

Шукаючи системи безперебійного живлення для власного дому чи бізнесу, зазвичай всі обирають між рішеннями від різноманітних китайських виробників. А чи є альтернатива? Звісно, є — і це європейський бренд Victron Energy.

Victron Energy — компанія з 40-річною історією, яка спеціалізується суто на високоякісних системах безперебійного живлення. Компанія, яка забезпечує автономність у спецслужбах Нідерландів та морській береговій охороні США. Маючи в портфелі саме таких клієнтів, компанія стверджує: за будь-якого сценарію автономність у вашому домі та бізнесі гарантована на 100%.

У цій статті ми детально розглянемо гібридну систему на базі інвертора Victron MultiPlus 5000. Розберемо її у порівнянні зі звичною системою безперебійного живлення від китайського бренду, розкажемо про фішки й переваги, які є, і дамо відповідь на головне питання — «Чому за Victron я маю переплатити аж на 40-50 відсотків?»

IMG 2357

Victron: модульність і нічого зайвого

Компанія Victron Energy пропонує користувачу кастомізувати власну систему безперебійного живлення з основним фокусом на реальні потреби.

Зазвичай у цих системах будуть конкретні окремі елементи, які виконуватимуть дуже локальну функцію. Victron передбачає модульне виконання кожного окремого елемента. Що це дає на практиці? Ви завжди купите лише ті функції, які вам потрібні для щоденного використання.

Є й інший ракурс — надійність. Оскільки системи та конкретні функції конкретних пристроїв дуже локалізовані, надійність такого обладнання зазвичай на високому рівні. Бо щоразу, виконуючи не все підряд (не 10 функцій, об’єднані в одному пристрої), система безперебійного живлення Victron дає можливість продовжити гарантійні терміни, що свідчить про значно кращу надійність в експлуатації такого обладнання.

Сонячні панелі + Victron

Коли ми встановлюємо сонячні панелі, необхідно передбачити додатковий MPPT-контролер. У девайсах китайських виробників ця функція зазвичай вже зашита безпосередньо в інвертор. Там є плюс-мінус якісь налаштування щодо напруги чи струмів, і ці налаштування нереально поміняти. Наочний приклад: старі інвертори жодним чином не можуть бути адаптовані до нових сонячних панелей великого формату.

З Victron цього можна уникнути. Захотіли через 10 років експлуатації перетворити систему безперебійного живлення на повноцінну гібридну сонячну станцію? Підібрали окремий MPPT-контролер до фотомодулів, встановили панелі та контролер — і все працює, замінювати повністю інвертор не потрібно.

Трифазний Victron існує?

В електричній мережі будинку зазвичай трапляється історія нерівності навантажень. У вас, наприклад, двоповерховий будинок з гаражем. На першому поверсі кухня з індукційною плитою і великим споживанням, на другому поверсі — спальні, і це споживання мінімальне.  Таким чином, якщо ми говоримо про енергетичну потребу й конкретно функціонування якихось критичних приладів, ми їх можемо локалізувати й вивести на одну фазу. Але при цьому дві інші фази будуть незавантажені, а така нерівномірність спричиняє збої в роботі інвертора.

Зазвичай великий будинок — це про трифазні системи. Але якщо вам потрібна автономність по одній фазі, ви купуєте однофазний інвертор. Якщо треба її долаштувати до трифазної системи — у такому випадку купуються три однофазних інвертори. Залежно від потреби, можна підбирати три різних за потужністю інвертори, і вони по різних фазах починають закривати цю енергетичну потребу.

Всі інвертори Victron — однофазні. Логіка компанії — дати можливість покривати енергетичні потреби по конкретній фазі. Тож система, розроблена інженерами Victron Energy, обов’язково будується у модульному виконанні. Представники компанії також стверджують, що є можливість під’єднати на різні фази три різних за потужністю інвертори. На одній фазі буде, наприклад, 10-кіловатний інвертор, на іншій — 5-кіловатний, а на третій — 3-кіловатний інвертор.

Різноманітні варіанти підключення Victron Еnergy | Сонячні системи
Різноманітні варіанти підключення Victron Еnergy | Сонячні системи
Різноманітні варіанти підключення Victron Еnergy | Сонячні системи
Різноманітні варіанти підключення Victron Еnergy | Сонячні системи
Різноманітні варіанти підключення Victron Еnergy | Сонячні системи
Різноманітні варіанти підключення Victron Еnergy | Сонячні системи
Різноманітні варіанти підключення Victron Еnergy | Сонячні системи
Різноманітні варіанти підключення Victron Еnergy | Сонячні системи
Різноманітні варіанти підключення Victron Еnergy | Сонячні системи
2

Масштабування

Ми підрахували, що максимально на інверторах Victron можна зібрати трифазну автономну систему потужністю 180 кВт.

Якщо ж нам не потрібна така супермегаавтономія в побуті, то можна спочатку купити 5-кіловатний інвертор. Побачили, що потужності в нас додалися, наприклад, через встановлену електрозарядку для автомобіля чи інші нові побутові прилади? Можемо без проблем до 5-кіловатного інвертора додати ще один 5-кіловатний інвертор та більше акумуляторних батарей — і система функціонує далі без будь-яких проблем.

Технологічна перевага Vіctron

Існують дві технології – трансформаторна і безтрансформаторна. За якою технологією працює безпосередньо сам інвертор? У нашому випадку використовується трансформаторна технологія. Вона в рази надійніша й дає можливість інвертору спокійно витримувати навантаження двох номіналів від його потужності. Тобто інвертор потужністю на 5 кВт без проблем бере навантаження одномоментною потужністю в 10 кВт.

Реальність використання систем безперебійного живлення в Україні така, що, якщо в енергомережі ситуація стабільна і немає планових чи аварійних відключень, така система використовується рідко.

Виробник це розуміє й пішов глибше у співпрацю з виробниками мережевих інверторів — налагодив комунікацію з Fronius і дає можливість імітувати енергомережу для такого мережевого інвертора.

Створюється енергетичний острів. Тобто, коли зникло світло і наша мережева сонячна станція (під Зелений тариф або для власного споживання) перестає працювати, саме за допомогою взаємодії з автономним інвертором Vіctron система продовжує покривати ті навантаження, які визначені як пріоритетні. І це дає розширений функціонал, оскільки в екстремальних ситуаціях і в таких складних умовах, коли дійсно немає мережі, система працює й підтримує роботу мережевого інвертора.

Пріоритетне навантаження

Цієї функції немає в 90% всіх автономних й гібридних інверторів. У Victron передбачено два виходи по змінному струму в порядку забезпечення автономності. Коли трапляється відключення світла і є два критичних сценарії, коли немає світла й нам потрібно забезпечити пріоритетне навантаження — це один випадок.

А коли з мережею все добре, у нас, наприклад настав вечір, залишилось багато зарезервованої енергії, і ми її хотіли б раціонально використати для наших побутових потреб й запустити такий механізм. Саме програмування другого виходу по непріоритетному навантаженню дає можливість використовувати систему фактично щодня.

При цьому систему можна запрограмувати таким чином, що в ній залишиться, наприклад, 60% ємності, а не чекати, коли зникне світло.

Взаємодія з АКБ

А тепер про спілкування інвертора з системою енергозбереження — з акумуляторами. Система, коли розряджає-заряджає акумулятори, повинна обов’язково мати доступ до всіх програмних рівнів акумуляторних батарей.

Про що тут йдеться? Наприклад, зміна температури навколишнього середовища принципово впливає на ємність АКБ. Victron, як головний керівний пристрій, спілкується з підключеними акумуляторами, має на них вплив, розуміє рівень розряду-заряду, і це дає можливість значно продовжити термін експлуатації такої системи.

Функція Power control і Power assistance

До будинку підведена однофазна лінія 3 кВт. Трапляється, що в будинку можуть вмикатися одночасно всі прилади, і ця потужність, необхідна для домашнього використання, становитиме 5 кВт. Обмеженістю такої лінії є вхідний автомат, який при навантаженні 5 кВт виб’є і все перестане працювати.

Тепер як ця історія виглядає з Victron? Він може допомогти в цей момент покрити цих додаткових 2 кВт з системи енергозбереження. Він буде розуміти, яке навантаження проходить через нього і скільки йому цих кіловатів необхідно дотягнути з власного енергосховища.

Чи працює Victron з генератором?

У лінійці компанії Victron Energy є модель під назвою Quattro. У ній передбачений ще й додатковий вхід по змінному струму для підключення генератора. В інверторі відразу передбачений АВР, що дає можливість, без будь-яких встановлень додаткових пристроїв, одразу побудувати цілу систему незалежних джерел — АКБ, сонячні панелі, інвертор і генератор, тобто все це звести в одну систему на базі одного девайса.

Для кого підійде така система

Такі системи безперебійного живлення на базі Victron можуть використовуватись у трьох сферах, де це критично необхідно.

Перша сфера — там, де критично важливо підтримувати енергозабезпечення 24 на 7, де не повинно бути жодного вимкнення. Медичні центри, операційні, серверні, забезпечення технологічних робіт комунікаційних компаній (інтернет-провайдери, оператори мобільного звʼязку) – це фокус, де саме такі системи суперавтономності повинні використовуватися.

Друга — це звичайний побут. Побут у розумінні, коли в будинку встановлена велика кількість технологічного обладнання і воно повинно працювати стабільно, надійно, має підтримуватись належна якість електричної енергії.

І третя сфера — там, де потрібна суперавтономія в екстремальних умовах. Недаремно служби морської охорони, різноманітні спецслужби Нідерландів забезпечуються саме в форматі техніки, яка встановлена у Victron. 

Інженерна компанія «Сонячні системи» допомагає підібрати найоптимальніше рішення сонячної електростанції чи системи безперебійного живлення, з урахуванням усіх особливостей вашого бізнесу чи дому. Забезпечуємо повний цикл послуг, включаючи проєктування, монтаж, підключення та сервісне обслуговування системи.

За додатковою інформацією звертайтеся за номером телефону

📲 +38 068 704 41 15

Працюємо, щоб зробити ваше життя кращим, екологічним та енергоефективним. Звертайтесь до «Сонячних систем» і під’єднуйтесь до енергетичного майбутнього!

Меню