сонячні станції

Сонячні панелі в квартирі: чи можливо використовувати?

На жаль, досі більшість українців вважають, що використання сонячної енергії це історія з фільмів фантастики і абсолютно щось нереальне. Дехто сприймає використання сонячних панелей, як забавка для людей, які мають хороші доходи, а реальні показники продуктивності, економності та прибутковості у роботі викликають тільки посмішки.

Масово встановлювати сонячні панелі і реально заощаджувати на рахунках за електроенергію не поспішають навіть в сільській місцевості, не говорячи вже про міста. Де більшість жителів проживають в багатоквартирних будинках і зайвих ділянок не мають для монтажу сонячної станції.

Чи можуть жителі багатоквартирних будинків встановлювати сонячні панелі?

Встановлювати сонячні панелі дійсно можна, але їх встановлення повинно мати певну мету. Наприклад, реальна економія на рахунках за електроенергію або використання енергії Сонця, як резервного джерела енергії в квартирі. І тут відразу виникають перші проблеми, оскільки розміщення сонячних панелей повинно має певні технічні вимоги, тому відразу майже всі будинки низького житлового фонду «сталінки», «хрущовки» — не підходять для встановлення сонячних панелей.  Навіть якщо ваш будинок не затінений верхівками дерев або іншими забудовами, то всі плани може зруйнувати вихід балкона або вікон на північну сторону. Також не є ефективними східна і західна сторони, де половину доби сонячні панелі будуть в затінку.

А якщо у мене південна сторона?

Вікна на південній стороні до того ж у дев’ятиповерхівці – це вже досить непогано. З розрахунку, за добу в середньому можна отримати до 6-ти годин роботи сонячної панелі на повну потужність. Для прикладу візьмемо одну нову 50 Вт сонячну панель вартістю у 1600 грн. Протягом дня вона виробить 300 Вт * год, що при тарифі на червень 2021 року складає 0.54 грн в день.

За рік така панель зекономить 200 грн, а повністю окупиться лише через 8 років. Але наскільки ви впевнені в тому, що ціни на електроенергію і надалі залишатимуться на рівні 1,68 грн за кіловат для населення?

Головний ворог сонячних панелей може скоро зникнути

Низькі тарифи на електроенергію для населення і одночасно високі для підприємств — є ворогом зеленої енергетики і приватного сектора. Оскільки дорога електроенергія для підприємств вже закладена в ціну будь-якого товару або послуги на ринку, які пропонує підприємство або компанія, яка сплачує «дорогу» електроенергію.

За прогнозами, ціни на електроенергію можуть зрости до 3,5 грн/ кВт * год в наступному році. Тому ця ж панель буде приносити вже майже в шість разів більше. Або 1 200 грн на рік і вже фактично за півтора року поверне вкладені в неї гроші.

Що ще треба до сонячної панелі?

Так. Одну сонячну панель до ноутбука або розетки безпосередньо не підключиш. Для цього потрібний акумулятор, контролер і також інвертор для отримання на виході звичних нам 220-В.

Таким чином ви вирішуєте питання цілодобової зарядки своїх гаджетів та отримуєте світло, яке добуто абсолютно екологічним методом. До того ж, якщо у вас в мережі постійні перебої – ви отримали повноцінне резервне джерело енергії для своєї квартири.

івфі

І де розмістити цю сонячну панель?

Логічно, якщо мова йде про багатоквартирний будинок перше, що спадає на думку – це підвіконня або балкон. Але це не дуже гарна ідея. Сонячна панель для продуктивної своєї роботи повинна бути розміщена під правильним кутом.

Місце для більшої панелі знайдеться, наприклад, на зовнішньому блоці кондиціонера. Так можна частково зберегти естетичний вигляд будівлі, а сама сонячна панель може бути розміщена під найбільш оптимальним кутом до горизонту і нікому не заважати.

сонячна станція в квартирі

Чи є можливість встановити повноцінну дахову сонячну станцію під Зелений тариф?

Це теж цілком реально, хоч і при встановленні є певні моменти, які не залежать безпосередньо від майбутнього власника сонячної станції. Це в першу чергу рішення ОСББ та сусіди по будинку, які також мають не заперечувати щодо монтажу сонячної станції на даху. Взагалі монтаж сонячної станції у багатоквартирному будинку відбувається в декілька етапів:

Отримання згоди жителів будинку.

Для початку, необхідно дізнатись чи не проти ОСББ надати в оренду дах будинку для розміщення станції, якщо ні, то на загальних зборах жителі будинку повинні ратифікувати дане рішення та своїми підписами засвідчити згоду на проведення монтажних робіт на даху.

Отримання техумов для зведення та запуску сонячної станції

Далі необхідно підготувати відповідні документи та подати їх до обленерго на отримання технічних умов для зведення та запуску сонячної станції.

Серед них:

  • Заява-повідомлення;
  • Топографо-геодезичний план в масштабі 1:2000 будинку;
  • Документ на право власності квартири заявника;
  • Договір оренди даху між ОСББ та заявником;
  • Копію протоколу зборів мешканців ОСББ про передачу в оренду даху будівлі заявнику;
  • Свідоцтво про реєстрацію ОСББ;
  • Статут ОСББ, де є пункт у видах діяльності про те, що ОСББ може здавати своє майно в оренду;
  • Довідка зі Статистики, де серед видів діяльності зазначений код 68.20 (“Надання в оренду нерухомого майна”);
  • Заява про збільшення електричної потужності на квартиру;
  • Заява від ОСББ про збільшення виділеної електричної потужності на будинок.

Ось саме питання збільшення потужності може бути найскладнішим, оскільки збільшується підведена потужність до квартири власника сонячної станції, тому відповідно необхідно також збільшити її і на весь будинок. Для квартири необхідно буде змінити наявний лічильник на трьохфазний та перенести його з сходового майданчика до щитової. Також цілком ймовірно, що потрібно буде переробити щитову під нову потужність.

Монтаж сонячної станції

Зазвичай більшість дахів на багатоповерхових будинках є пласкими, тому для того щоб генерація була кращою сонячні панелі необхідно встановити на спеціальній металоконструкції. На неї вже кріпляться сонячні панелі. Також наперед варто подумати про місце для мережевого інвертора.

Звернутись для одержання «Зеленого» тарифу

Після закінчення монтажу сонячної станції, необхідно звернутись знову в обленерго та додати ще декілька документів для отримання виплат згідно умов по Зеленому тарифу:

  • однолінійна схема з підключення генеруючої установки.
  • технічна документація на встановлене обладнання (паспорти та інструкція по експлуатації).
  • паспорт та ІПН, завірені заявником.
  • витяг з банку про відкритий розрахунковий рахунок.

Спеціалісти Solar System рекомендують порядок подачі документів уточнювати в обленерго індивідуально.

Детальніше дізнатись про подібний проект можна переглянувши публікацію тут.

сонячна станція

Висновки

Загалом, мало хто побачить сенс в сонячної панелі, при нинішніх цінах на електроенергію, де окупність настає після 8 років використання, але вже починаючи із серпня 2021 року електроенергія буде постійно зростати в ціні, що винесе питання окупності всього в 1,5 – 2 роки. Тому сонячні панелі згодом можуть перетворитись з «іграшки для багатих» на життєву необхідність для населення.

Щоб дізнатися детальнішу інформацію відносно сонячних панелей у спеціалістів Solar System, а також отримати пропозицію та індивідуальний безкоштовний проект своєї сонячної станції звертайтесь за телефонами:

+38 068 704 41 15

+38 067 363 02 77

Офіс: м. Рівне, вул. Кавказька 3, офіс 412.

Меню