Чи можна заробити на сонячній станції під зелений тариф, які ризики та перспективи?

Чи можна заробити на сонячній станції під зелений тариф, які ризики та перспективи?

Написання розгорнутої статті спонукав власний інтерес: Чи можна заробити на сонячній станції під зелений тариф, які ризики та перспективи

 Теорія

В Україні з 2009 року діє особлива тарифна сітка для приватних домогосподарств, які генерують електроенергію за допомогою відновлювальних джерел енергії: сонячні бататареї, вітро елетростанції, гідроелектростанції. ДП Енергоринок через посередників Обленерго купляє вироблену електроенергію у приватних осіб.

Згідно закону про електроенергетику (https://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/575/97-%D0%B2%D1%80 ): зелений тариф – це тариф, за яким оптовий ринок електричної енергії України зобов’язаний закуповувати електричну енергію, вироблену на об’єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії. Енергопостачальники зобов’язані купувати електричну енергію у випадках, обсягах та за цінами, визначеними Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг(НКРЕКП).

Якщо коротко, Зелений тариф – це спеціальні фінансові можливості, які  спрямовані  для заохочення населення щодо вироблення електроенергії з альтернативних джерел енергії в приватних домогосподарствах.

Історія та реальність

В 2014 році реальним стало використання зеленого тарифу для фізичних осіб, коли постановою НКРЕКП №28 від 16.01.2014 року було запроваджено підвищені ставки зеленого тарифу, які були прив’язані до курсу Євро. Особливість ціноутворення українського зеленого тарифу є те,  що кожного кварталу НКРЕКП переглядає ставку з врахування коливання курсу Євро до національної валюти. Останні зміни були введені регулятором 29 грудня 2017 року. В результаті набула чинності постанова НКРЕКП № 1608, якою встановлено нові «зелені» тарифи на електричну енергію для приватних домогосподарств https://www.nerc.gov.ua/?id=30172.

Можлива потужність сонячної електростанції для приватних домогосподарств становить 30 кВт. Договірні відносини мають законну силу до 31 грудня 2029 року і гарантують закупівлю виробленої енергії по тарифам в залежності від року введення станції в експлуатацію. Таким чином якщо Ваша станція розпочне генерацію до кінця 2019 року, за кожен реалізований в мережу кіловат вам буде сплачено 0,18 Євро цента (за мінусом податків). Проте з кожним роком тариф на вироблену електрику поступово зменшується. Вся програма спрямована на глобальну зміну енергосистеми від централізованої до децентралізованої, пришвидшення використання відновлювальних джерел енергії, загальну модернізацію енергомережі.

Який результат: станом на початок 2018 року до Зеленого тарифу в Україні було приєднано понад 3000 приватних будинків. На Рівненщині станом на січень 2018 року, згідно інформації ПАТ «Рівнеобленерго», було підписано 48 угод на генерацію електричної енергії. Загальноукраїнська тенденція показує, що ринок відновлювальної енергетики зростає щорічно на 200%.

Порахуємо: На 1 лютого 2013 року чисельність населення Рівненської області — 1 157 117 осіб, в тому числі з них 553 177 (47,8 %) міського та 603 940 тис. (52,2 %) сільського . Теоретично,  що серед всього населення є хоча б 1 % (близько 11 тис. мешканців.) фінансово спроможних та інженерно підготовлених до встановлення зелених електростанцій власників. Таким чином відсоток встановлення серед забезпечених становить менше 0,11% (та 0,0011 від загальної чисельності населення області).

Приклад сучасного відповідально власника сонячної електростанції Бізнес на сонячних станціях під зелений тариф

Бізнес на сонці

Можливо звучить космічно, але це – реально. Для загального розуміння розглянемо три можливі типи сонячних електростанції:

Мережеві
Використовують мережу як акумулятор та ринок куди вироблена електрична енергія (е.е.) реалізується по «зеленому тарифу». При потребі власного споживання власник домогосподарства купує е.е. за ринковими цінами.
Переваги: є інструментом для отримання прибутку
Недоліки: не забезпечують автономність власника домогосподарства.

 

Гібридні
Згенерована е.е. розподіляється за двома напрямками. Власні потреби покриваються в повному обсязі (для чого необхідно встановлення додаткового обладнання – контролерів заряду, акумуляторні батареї) Надлишки згенерованої е.е. дозволяється продавати по «зеленому тарифу».
Переваги: є інструментом для отримання прибутку, забезпечують енергонезалежність власника.
Недоліки: потребують додаткового технічного та сервісного обслуговування. Ціна на 30% вища ніж в мережевої

 

Автономні
Електрична енергія що виробляється повністю використовується для власних потреб. Найчастіше використовується в місцях значно віддалених від основних ліній електричних мереж
Переваги: забезпечують повну автономність та енергонезалежність власника.
Недоліки: висока вартість, високі експлуатаційні витрати, акумуляторні батареї мають орієнтовний строк експлуатації 5-7 років, складна інженера система.

Розглянемо сонячну електростанцію як бізнес-модель. Для реальності ситуації візьмемо розрахунок запуску мережевої сонячної електростанції потужністю 10 кВт. Для зручності ціни буду вказувати в Євро, оскільки і реалізація нашої кінцевої продукції для ДП Енергоринок здійснюється з прив’язкою до курсу Євро.

       Вартість                                      Пояснення
Сума інвестиції придбання обладнання + монтаж    8 130 Євро Приблизна ринкова вартість (станом на  01.03.2018) запуску 1 кВт СЕС становить 800 Євро
Укладання договору на генерацію з Обленерго     550 Євро Оплата послуг Обленерго за виконання додаткових монтажних робіт, встановлення спец. Лічильника (обов’язкові витрати).
Супутні витрати     200 Євро Транспортні витрати, витрати на представництво в Обленерго, додаткові витрати по облаштуванню внутр.елект. мереж. (заземлення тощо).
Загалом    8 880 Євро

Строк окупності

Чиста вартість 1 кВт за «зеленим тарифом» становить – 5,87 грн. – 19,5% податки (ПДФО – 18%, військовий збір – 1,5%) = 5,12 грн, що приблизно становить (курс 33 грн за 1 Євро) 0,155 євроцента.

В місяць сонячна станція 10 кВт, по середньорічним показникам виробить близько 1 000  кВт/год., з них близько 200 кВт для власних потреб, 800 кВт в мережу.  Генерація СЕС за рік приблизно 12 000 кВт/год.

800 кВт*12*0,155 євроцента = 1 488 Євро в рік

+ економія коштів, які ми мали б сплатити Обленерго за е.е.

Підрахуємо вартість е.е., виробленої для власних потреб в цінах 2018 року (узагальнена вартість 1 кВт/год – 1.06 грн.)

200 кВт*12*1,06 = 2 544 грн. що дорівнює 78 Євро (СЕС заробить для будинку)

Всього в рік СЕС згенерує 1488+78=1 566 Євро

Виводимо простий строк окупності – 8 880 Євро (вартість станції) / 1 566 Євро = 5,6 Округлюємо до 6 років окупності.

Дохідність приблизно 16 %.

Строк експлуатації станції 25 років.

Ризики. Державна монополія.

Основа розрахунку окупності та прибутковості будується, на цінах за якими ДП Енергоринок купує електричну енергію. Специфіка товару, який ми будемо виготовляти, не дозволяє його зберігати або продавати третім особам. Така ситуація вводить нас в пряму залежність від дій регулятора НКРЕКП на термін мінімум до 6 років. Чи можна з державою будувати відносини на такий строк і гарантувати захист повернення вкладених коштів – питання риторичне. Захист прав приватного інвестора в Україні поки що не реальний. Для себе розуміємо, що жоден потужний іноземний інвестор не прийшов би  в українську економіку, вбачаючи значні  ризики для власних інвестицій. Ось приклади канадських та німецьких інвесторів що вклали гроші в зелену енергетику України. https://ua.interfax.com.ua/news/economic/481326.html

https://www.epravda.com.ua/news/2018/01/10/632859/

Як захисний бар’єр пропонуємо ознайомитися з прогресивною європейська практикою захисту інтересів енергетичних інвесторів, яка регламентується Енергетичною хартією (членом якої з 2008 року є і Україна) більше тут https://www.eurointegration.com.ua/experts/2016/09/29/7055108/

  • Погодні. Джерелом нашого заробітку є сонячна енергія в конкретно взятому регіоні. В Україні всього виділяють 4 основних зони сонячного випромінювання. В нашому Волинському регіоні середня річна кількість годин сонячного сяйва становить близько 1800-1900 годин. Кількість сонячного світла (інсоляції), що припадає на 1 кв.м, становить близько 1235 Ватт на годину. Ризик того, що не стане сонця – не обговорюється.
  • Технічні – підхід до вибору кожного елементу СЕС повинен, бути максимально прискіпливим. Для мене основний аргумент – досвід на ринку, та гарантія на обладнання. Технічних особливостей насправді багато, основні звичайно потрібно знати, за решту повинна відповідати монтажна організація. Особливістю сонячних фотопанелей, про що часто упускається в рекламних брошурах, є постійний процес їх деградації, тобто з кожним роком СЕС буде генерувати менше електричної енергії (гарантія від перевірених виробників сонячна панель буде видавати 80% потужності на 25 році експлуатації ). На продуктивність станції критично впливає і географічне розташування відносно сторін світу (до 30 % продуктивності у відношенні південь – схід, південь – захід), затіненість території.
  • Узурпатори – в цій історії є ще одна сторона без відносин з якою не можливо вести сонячний бізнес, це – Обленерго. Саме вони відповідають за погодження технічних умов, підключення, проведення взаєморозрахунків та інше. Так сталося, що за роки монополії слово – сервіс, не завжди прийшло в роботу «ресовців», а тому основним запобіжником стає знання законодавства та наполегливість відвідування таких установ.

Переваги

Визначаючи переваги варто наголосити, а над чим та по яким параметрам сонячна електростанція, як бізнес, буде переважати. В більшості порівняннях «зелений» тариф порівнюють з банківським депозитом. Для мене, таке порівняння доволі і близьке і далеке, оскільки маю достатній досвід роботи ще і в банківській установі.

Зелений тариф Банківський депозит
Якої потребує дії Придбання обладнання Розміщення на рахунку в Банку
Хто управляє Власник Банк
Чим гарантується Постановою НКРЕКП, цивільно-правова угода НБУ, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб гарантує виплати в межах 200 000 грн.
Дохідність в Євро 16% 5%
Можливість зворотної інвестиції Реалізація придбаного обладнання на вторинному ринку Заява на дострокове розірвання договору передбачає втрату % за користування. Не всі договори передбачають дострокове розірвання.
Захист навколишнього середовища по мірі збільшення виробленої електроенергії збільшується еквівалент висадженим деревам і зменшення числа викидів СО2 Банк таких послуг не надає
Чи потребує додаткового втручання Не потребує Не потребує
Можливе маштабування Можливе підвищення потужності до 30 кВт (тех.. обмеження згідно постанови НКРЕКП) Обмежень немає

Висновок

Енергетика складна сфера для вкладення грошей. Даний товар, який є предметом попиту, не можна побачити, критично важко зберігати але без якого людство не може прожити і дня.

Поступово підвищується ефективність і знижується вартість “зелених” технологій. Наприклад, в США вже в 2014 р був досягнутий важливий показник в енергетиці: за вартістю 1 кВт сонячної і вітряної енергії зрівнявся з 1 кВт електроенергії, виробленої традиційним способом.

Ще в минулому році в Україні були оприлюднені порівняльні дані за вартістю споруди традиційних та альтернативних електроенергетичних потужностей. Так ось, вартість будівництва блоку АЕС в рази перевищує вартість споруди об’єктів “зеленої” енергетики: в 4,4 рази – вітрової, в 2 рази – біо- і в 5 раз-сонячної.

В світовому вимірі, попит на продукт – електрична енергія тільки зростає, а відповідно буде і пропозиція на ринку.  Глобальний тренд – виробництво енергії з мінімальним впливом на природу, і саме тому Сонце – енергія змін.

Меню