Альтернатива газу: Електроопалення з сонячними панелями - чи можлива економія?

Альтернатива газу: Електроопалення з сонячними панелями – чи можлива економія?

Тарифна політика в енергетиці, що складалася в Україні за останніх 20 років, постійно змушує власників домогосподарств шукати все нові і нові підходи в опаленні власного житла. За цей час можна виділити чіткі періоди всплесків популярності одних енергоносіїв та занепад інших: 1990 – 2008 масовий перехід населення на газопостачання, 2008 – 2014 – період бурхливого розвитку опалення на твердому паливі, 2014 – 2018 пошук альтернативних джерел енергопостачання. З введенням у 2012 році чітких правил використання спеціалізованого тарифу на електроопалення популярним став напрямок опалення будинку за допомогою  електричної енергії.  Про можливості електроопалення в умовах українського клімату та бюджету які можна отримати в поєднанні з застосуванням сонячних панелей ми  розглянемо в нашій статті.
VYDY ELEKTRYCHNOGO OPALENNYA

 1. Варіанти реалізації електричного обігріву будинку
 2. Тариф на електроопалення – ставки, умови, розмір
 3. Розрахунок вартості переобладнання системи опалення на систему з використанням електрокотла.
 4. Електроопалення за допомогою сонячних батарей
 5. Варіанти реалізації електричного обігріву будинку

В першу чергу необхідно визначитися з типом системи: вона може бути повітряною, водяною або за допомогою теплої підлоги.  Коротко про основні переваги та недоліки кожної з систем.

Повітряне

Повітряне опалення за допомогою електрики організовують  з використанням керамічних панелей, інфрачервоних випромінювачів  або  конвекторів.

Переваги таких систем:

 • безпосередній нагрів повітря в приміщенні,
 • мінімальні витрати на підключення та налаштування системи,
 • вони не вимагають облаштування додаткових інженерних мереж (за умови наявної нормальної силової  електропроводки)
 • система не боїться замерзання.

Недоліки :

 • пересушеність повітря (необхідна установка для підвищення вологості),
 • необхідність постійної роботи, адже, враховуючи малу інерційність електрообігрівачів, приміщення швидко охолоджується, а тому опалювальні прилади значну частину часу працюють,
 • активна циркуляція повітря в приміщенні (некомфортно)

Резюме

Даний вид електрообігрівачів – зручне рішенням для дач і заміських будинків (приміщень сезонного використання). Їх можна сміливо використовувати в зимовий період, вони оснащені захистом від замерзання, є незамінними помічниками при боротьбі з вологістю, вогкістю, грибком.

Електричні теплі підлоги

Одним з найвагоміших аргументів для встановлення електричної теплої підлоги пов’язаний з більш раціональним розподілом нагрітого повітря в приміщенні. Класичні батареї опалення віддають своє тепло повітрю на рівні свого розташування, фактично, гріючи стіни або стелю.

За допомогою обігріву теплою підлогою прогріте повітря починає більш рівномірно переміщатися від підлоги до стелі, забезпечуючи більш комфортний баланс температур від ніг до голови людини. А можливість регулювати рівень температури підлоги дозволяє створити в приміщенні найбільш комфортні умови і суттєво економити електроенергію.

За технікою виконання електричні обігрівачі для теплої підлоги бувають:

 • кабельні (в підлогу монтується кабель – нагрівальний елемент, управління якого здійснюється за допомогою терморегулятора);
 • мати з гріючих кабелів (простіші в укладанні);
 • карбонові плівки (з інфрачервоним випромінюванням);

Розрахунок електричного опалення за допомогою теплих підлог повинен здійснюватися з врахуванням тепловтрат конкретної будівлі. Варто врахувати , що обігрівальні елементи мають більшу площу і один квадратний метр може мати зовсім невелику потужність.

Такий вид опалення в приватних будинках і квартирах встановлюється найчастіше у ванних і туалетних кімнатах, кухнях, балконах. Ця система обігріву приміщення ідеально впишеться в будь-який інтер’єр, оскільки непомітна, вона не займає зайвої площі, безпечна та довговічна. Управління здійснюється легко і зручно за допомогою регулятора, яким визначають потрібну температуру нагрівання, вмикають/вимикають опалення.

Водяне опалення електричними котлами

це звична всім система опалення з трубами, радіаторами і  теплоносієм, різниця тільки в тому, що котел працює на електриці. Електрокотли бувають трьох видів:

 • на ТЕНах;
 • індукційні;
 • електродні.

Тенові котли

Нагрівальними елементами тенового котла є тени. У таких видах теплоносій – це в основному вода, яка нагрівається в проточному режимі. Котли  комплектуються терморегулюючою та пусковою апаратурою, за допомогою якої можна автоматично підтримувати потрібну температуру.

Індукційні котли

В індукційних електричних котлах нагрівання здійснюється під впливом сили електронної індукції. Пристрій являє собою трансформатор, захований в особливий зварений корпус. Сердечник, який виконує функцію вторинної обмотки віддає енергію нагріву для теплоносія.

Електродні котли

Спосіб нагріву теплоносія відрізняє електродні котли від тенових. В них замість тена вбудований  електрод, пряме призначення якого – передача воді електрики. Вода нагрівається своїм опором в момент, коли по ній протікає електричний струм. В електродних котлах утворення накипу не відбувається.
Основні переваги:

 • невеликі габарити;
 • легкістю установки і управління, яке здійснюється за допомогою електронного блоку або кнопкових вимикачів;
 • безшумність роботи;
 • можливістю підключення виносних датчиків кімнатної температури;
 • відсутністю виділення в атмосферу шкідливих речовин;
 • високий коефіцієнт корисної дії.

Тариф на електроопалення – ставки, умови, розмір

Як зробити електроопалення економним ?

Вам потрібно оформити  спеціальний тариф – на користування електроопаленням.

Що таке тариф на електроопалення?

– Згідно пункту 1.4 Тарифів на електроенергію, що відпускається населенню, тариф на електроопалення застосовується для населення, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу та гуртожитках), обладнаних у встановленому порядку електроопалювальними установками (у тому числі в сільській місцевості).

Розрахунки за спожиту електричну енергію побутовими споживачами здійснюються у відповідності до постанови НКРЕ України «Про тарифи на електроенергію, що відпускається населенню» від 23.04.2012р. № 497 (у редакції постанови НКРЕ України від 23.05.2014р. № 749), а порядок їх застосування визначений постановою НКРЕ України “Про порядок застосування тарифів на електроенергію” від 23.04.2012 № 498 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 154 від 21.10.2014, № 221 від 26.02.2015.

Як працює тариф на електроопалення?

Українці, які користуються електроопаленням, в опалювальний сезон з 1 жовтня по 1 квітня здійснюють оплату за електроенергію за пільговим тарифом 90 копійок за кВт-год. При цьому, граничний обсяг спожитої електроенергії за цим тарифом становить 3 000 кВт в місяць. Вся електрика, використана понад цього ліміту, сплачується за стандартним тарифом – 1,68 грн/кВт-год. За наявності двохзонного електролічильника вся електроенергія, яка споживається в нічний час з 23:00 до 7:00, буде оплачуватися за вдвічі меншим тарифом – 45 копійок за кВт-год при споживанні до 3000кВт і 84 копійок за кВт-год при споживанні понад 3000кВт .

Щоб перейти на пільговий тариф, потрібно документально оформити зміну типу опалення. Інформація про новий тариф, а також інформація про пільги повинні бути внесені в договір. Після завершення опалювального сезону пільговий тариф перестає діяти і за споживання електроенергії потрібно  сплачувати за загальними тарифами: до 100 кВт – 0,90грн/кВт-год., понад 100 кВт – 1,68 грн/кВт-год.

Які умови для оформлення тарифу?

Обов’язкові умови, для оформлення тарифу на електроопалення:

 • наявність документів, що підтверджують право власності на будинок, а також технічний паспорт БТІ;
 • відсутність заборгованості за спожиту електроенергію;
 • ввідний автоматичний вимикач електроустановки повинен відповідати договірній потужності (відповідність технічним умовам);
 • лічильник повинен бути повіреним.

Які етапи потрібно пройти для  оформлення тарифу на електроопалення?

 • подача документів для оформлення тарифу на електроопалення;
 • підготовка заяви в районний підрозділ;
 • узгодження з замовником технічного завдання на виготовлення технічної документації;
 • виготовлення технічної документації та проекту на електроопалення житлового будинку;
 • узгодження проекту на електроопалення житлового будинку;
 • виїзд фахівця на об’єкт для технічної перевірки ЕНО, вузла обліку та накладання протимагнітної наліпки на лічильник електроенергії;
 • складання договору з урахуванням отриманого дозволу та нових тарифів.

Kroky dlya oformlennya elekroopalennya

Розрахунок вартості переобладнання системи опалення на систему з використанням електрокотла.

Проведемо порівняння двох систем опалення в яких встановлені газовий і електричний котел, при цьому зробимо припущення, що у власника вже наявна система опалення та встановлений газовий котел.

Для визначення скільки енергії для опалення будинку потрібно врахувати значну кількість змінних: кількість вікон, площа, товщина і матеріал стін, даху, підлоги, температура повітря ззовні і т.д., але якщо брати “середньо статистичне по регіону”, то для обігріву будинку площею 150 кв.м потрібно 500 куб. м якісного природного газу на місяць. Візьмемо за умову що вартість становить – 8,55 грн. за 1 куб м. газу. Таким чином, на місяць за опалення будинку доведеться заплатити 4275 грн.

У випадку, якщо для опалення використовується електричний котел, для обігріву будинку буде потрібно 3900 кВт*год на місяць. Для розрахунку використовуємо тарифи на електроенергію, що вступають в силу з жовтня 2018 року, для житлових будинків, обладнаних електричними котлами: 0,9х1,75=1,58 грн за 1 кВт*год при споживанні до 3000 кВт*год на місяць, і 1,68*1,75=2,94 грн за 1 кВт*год за спожите понад зазначеної межі. Також при наявності двохзонного лічильника ціна на електроенергію період з 23:00 до 7:00 буде становити 0,45х1,75=0,79 і 0,84х1,75=1,47 грн відповідно.  У цьому випадку витрати на опалення складуть:

 • При споживанні 3900 кВт на міс витрати становитимуть 3000*1,58=4740 грн

900*2,94=2646грн.

Загальна сума витрат становитиме  4740+2646= 7386 грн на міс.

 • При споживанні в нічний період за ціною 0,79грн 3000*0,79=2370грн

900*1,47=1323 грн тоді загальна сума витрат становить

Загальна сума витрат становитиме 2370 + 1323 = 3693 грн на міс.

З даного прикладу видно, що ціна на газ є більшою в порівнянні з ціною на електроенергію, але теплотворна здатність газу більша, а тому для обігріву будинку 150 кв.м потрібно меншу кількість енергоресурсу і з цього випливає місячні затрати на обігрів будинку газом є меншими ніж витрати на обігрів будинку електрикою, винятком є наявність двохзонного лічильника.

Для наглядності наведемо орієнтовані ціни на встановлення системи електроопалення (матеріали, роботи, послуги Обленерго) :

Витрати на підключення електроопалення (ціни станом на 08.2018 року) ціна грн
Технічні умови (підвищення потужності приєднання) до 15 кВт для міста – 1776 грн ціна за 1 кВт 26640
для села – 2616 грн  ціна за 1 кВт 39240
Лічильник двохзонний 5000
Котел потужністю 15 кВт 11000
Модернізація системи опалення 6000
Модернізація Елетрообладнання 8000
         прокладання силового кабеля
         встановлення електротехнічного захисту
         встановлення контуру заземлення
Всього :
для міста 56640
для села 69240

На основі даної таблиці виведем окупність – економія на використанні електроопалення і двохзоного лічильник становить 1500 грн. на місяць (в порівнянні з газом в цінах 2018 року)  в такому випадку –

Ефективна окупність становить для міста 56640/1500*7= 5,4 років.

для села 69240/1500*7=6,6 років.

Електроопалення за допомогою сонячних батарей

Окрім тарифу на електроопалення та багатозонних лічильників існує більш радикальний підхід до того, як в приватному будинку влаштувати економне електроопалення. Для цього потрібно почати її виробляти, в нашому випадку за допомогою сонячних батарей. Розглянемо два варіанти: в першому випадку сонячні панелі будуть використовуватися виключно для власного споживання і другий варіант сонячні панелі, окрім генерації енергії на власні потреби, будуть підключені до загальної енергомережі через механізм «Зеленого» тарифу.

Варіант 1. І почнемо з класичного клієнтського запиту – «перейду на електроопалення, поставлю сонячні панелі, підключу до них електрокотел» – абсолютно не життездатний. Причина проста – зимою потужність випромінювання сонця (інсоляції) приблизно в 7 разів нижче, ніж у весняно-літній період, у стільки ж разів менше надходження енергії від сонячних батарей.

Наглядний розрахунок – для опалення будинку площею 150 м.кв зимою необхідно 3500 кВт*год енергії. З врахуванням кліматичних умов Західної України з листопада по лютий таку потужність може забезпечити сонячна електростанція номінальною потужністю 70 кВт. Фінансовий результат – для опалення котеджу сонячною енергією площею 150 м. кв. зимою потрібно: близько 63 000 доларів США (ціна середини 2018 р) 460 м.кв площі даху орієнтованої на південь. Наведені  суми підтверджують абсолютно нерентабельність опалення на сонячних батареях.

Варіант 2. Будівництво та підключення за зеленим тарифом сонячної електростанції дає можливість використовувати літню енергію сонця щоб отримати кошти для опалення  взимку за допомогою системи електроопалення.

П’ять практичних рекомендацій використання сонячних батарей

Це дозволяє отримати комплексне інвестиційне рішення для приватного будинку, з окупністю приблизно 5-8 років. Фінансова модель господарства – кошти, які будуть надходити на рахунок  від постачання електроенергії за зеленим тарифом, дозволять перекрити поточні витрати на опалення будинку та повернуть початкові інвестиції.

В підсумку ми хотіли б підкреслити, що кожне інженерне рішення  вимагає точного розрахунку, якісної підготовки проекту та професійного виконання.  При цьому варто пам’ятати, що економічність системи опалення багато в чому залежить від того, наскільки в будинку мінімізовані тепловтрати, якісно підібрані технічні рішення, застосовані фінансові можливості використання енергоресурсів.

Корисні посилання на ресурси –

Меню