Зелений тариф: актуальні зміни до законодавства, тарифи, тренди будівництва сонячних електростанцій 2018

Зелений тариф: актуальні зміни до законодавства, тарифи, тренди будівництва сонячних електростанцій 2018

За відновлювальною енергією – майбутнє енергетики. У цьому переконується світ, і все більше Україна. Це трапляється в першу чергу через економічні стимули («Зелений тариф»), що дають можливість власнику сонячної електростанції не лише економити на оплаті електроенергії, а й отримувати прибуток, віддаючи надлишки у загальну електромережу.

  1. Коротко про зелений тариф

Зелений тариф – спеціальний тариф, по якому держава закуповує електроенергію у фізичних осіб, згенеровану сонячними та вітровими електростанціями. Максимальна потужність приватної електростанції не повинна перевищувати 30 кВт. Можливість генерувати сонячну енергію в мережу виникла у 2014 році, коли було внесено зміни до Закону України “Про електроенергетику” та  «Про ринок електричної енергії» щодо стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії.

  1. Діючі тарифи для сонячних станцій під «Зелений тариф»

Вартість «зеленого тарифу» встановлена в Законі України «Про ринок електричної енергії» та зафіксована у Євро. Проте в Україні згідно законодавства всі розрахунки здійснюються в національній валюті, а тому Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) щоквартально переглядає і змінює вартість такого тарифу, в залежності від зміни курсу гривні. Дія Закону України гарантує дію умов Зеленому тарифу до 01.01.2030 р. Ст.17 Закону України «Про ринок електричної енергії» – Держава гарантує закріплення на законодавчому рівні на весь строк застосування “зеленого” тарифу вимог щодо закупівлі у кожному розрахунковому періоді електроенергії, виробленої на об’єктах електроенергетики.

Станом на червень 2018 року вартість 1 кіловата електричної енергії згенерованої за «зеленим» тарифом для сонячних станцій становить 5,91 грн. кВт/год. Вагомим аргументом для потенційного інвестора є тверда прив’язка вартості кіловата «зеленої» енергії до еквівалента у Євро. Таким чином інвестуючи кошти у валюті в 2018 році до кінця дії договору (до 2030 р.) клієнт буде отримувати виплати у фактично у валюті.

  1. Як підключити «зелений» тариф?

Узагальнено кожен власних мережевої сонячної станції повинен пройти три вагомих етапи для запуску проекту:

Етап перший – Підготовка документів

Етап другий – Будівництво/монтаж обладнання для сонячної електростанцї

Етап третій – підписання договору на генерацію електричної енергії

Про кожен з кроків по порядку:

Етап 1. Підготовка документів

На старті прийняття рішення про встановлення сонячної станції під «Зелений» тариф найпершим кроком власника повинна бути перевірка технічних умов приєднання будинку до ліній електропередач.  Фактично, це зафіксована в договорі на електропостачання та додатку до нього, технічна можливість ЛЕП передати або прийняти визначену кількість енергії за одиницю часу.

На що варто звернути увагу :

– кількість фаз;

– виділена потужність згідно договору про користування електричною енергією;

– січення кабеля, що йде від лічильника до наближчого трансформатора;

Приклад №1. Ви бажаєте встановити сонячну електростанцію потужністю 15 кВт, а технічні умови у Вас на 1,5 кВт та однофазне приєднання. В такому випадку РЕМ оцінить підвищення потужності як нове приєднання, оскільки потужність більше 6 кВт можлива лише при трьохфазному приєднанні. Приблизна загальна  вартість послуг обленерго складе 27 тис.грн.

Приклад №2 Ви бажаєте встановити сонячну електростанцію потужністю 15 кВт, а технічні умови у Вас на 5 кВт та трьохфазне приєднання. За таких умов, ви просто доплачуєте за кожен додатковий кіловат, орієнтовно в тарифах 2018 року вартість 1 кВт підвищення потужності в Рівненській області коштує 1500 грн.

Для зручності розрахунку таких витрат рекомендуємо зручний сервіс розміщений на сайті НКРЕКП – Калькулятор визначення вартості послуги зі стандартного приєднання електроустановок (http://www.nerc.gov.ua/?calc)

Для зміни тех. умов власнику необхідно звернутися до місцевого офісу РЕМ та подати заяву встановленого зразка  (перелік нормативних документів в додатках до статті). Важливо, при проведені робіт представниками районних/міських електромереж, проконтролювати щоб роботи по підвищенню потужності були виконані не на папері а в дійсності (кабель прокладений належного січення, автомат відповідної потужності, якісно виконане заземлення).

Етап 2. Будівництво/монтаж обладнання для сонячної електростанції

Запросіть представників монтажної організації для проведення огляду місця /будинку/території де ви плануєте встановлювати сонячні панелі. Отримайте комерційну пропозицію, врахуйте комплексність пропозиції а саме :

  • Чи надано в пропозиції прогнозні дані виробітку сонячної електростанції
  • Чи надає монтажна організація гарантію на виконані роботи та встановлене обладнання
  • Чи включає ціна лише вартість матеріалів чи всі монтажні та супутні витрати (доставку, розгрузку, налаштування обладнання)
  • Протягом якого часу гарантується сервісне обслуговування
  • Чи передбачає пропозиція підготовку документів та юридичний супровід для підписання договору на генерацію електрики по Зеленому тарифу.

IMG 20180511 172520

Сонячна станція – це великий конструктор кожен з елементів якого виготовляється різними виробниками з різних країн за різними стандартами. При виборі обладнання варто більше уваги приділити вибору якісних відпрацьованих комплексних рішеннях від перевірених виробників.

Ми підготували власні рекомендації по вибору обладнання для сонячної електростанції:

По виробниках – є беззаперечні світові лідери ABB, SMA, Fronius яким можна довіряти на 100 %. Визнані хороші виробники – Kaco, Kostal, Huawei, Steca. Refusol, PrimeVolt плюс масса китайських виробників. Ми радимо обрати виробників, що офіційно представлені в Україні та надають повноцінну гарантію від 5 років. Підбір інвертора завжди індивідуальний, при цьому окрім реноме виробників враховуються наступні фактори:

1) технічні умови приєднання будинку до ЛЕП (кількість фаз, потужність приєднання);

2) потужність встановлених сонячних батарей;

3) кількість поверхонь де планується розмістити панелі.

Враховуючи вище наведені фактори підбір повинен здійснюватися кваліфікованим інженером та під конкретні умови проекту.

  • Система кріплення – основа/скелет сонячної станції, що постійно перебуває під впливом зовнішніх природніх факторів. Обирайте довговічні матеріали – алюміній або оцинкована сталь. Принципово щоб весь комплект кріплення був виготовлений одним виробником.
  • Кабельно-провідникова продукція – для комутації фотомодулів, під’єднання інвертора повинен використовуватися спеціальний сонячний кабель. Відрізняється він від звичайного кабелю ПВС або ВВГ подвійною ізоляцією, спеціальним захистом від ультрафіолету, січення кабелю повинно становити 6 мм², матеріал лужена мідь.
  • Електрозахист сонячної станції AC/DC – електротехнічна гарантія безпечної роботи електростанції. Передбачає встановлення пристроїв блискавкозахисту, запобіжників по стороні постійного струму, а також обмежувачів перенапруги та автоматичних вимикачів по стороні змінного струму.

Етап 3. Підписання договору на генерацію електричної енергії

Для того, щоб продавати електричну енергію за «зеленим» тарифом, після завершення будівництва сонячної електростанції, побутовому споживачу необхідно пройти наступні етапи:

  1. Подати заяву до Обленерго про факт будівництва генеруючої установки, при цьому додавши схему підключення сертифікатів та паспортів обладнання до енергопостачальної компанії.
  2. Встановлення двохнаправленого лічильника для замірів зустрічних потоків спожитої / виробленої електроенергії. Послугу надають працівники Обленерго.
  3. Укладення договору про купівлю-продаж електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання генеруючою установкою приватного домогосподарства.

 

  1. Міфи про Зелений тариф 2018

Міф 1 –  Для отримання “Зеленого” тарифу фізичній особі потрібно отримувати ліцензію та бути зареєстрованим підприємцем.

Неправда – для фізичних осіб створений спрощений порядок введення в експлуатацію СЕС під «Зелений» тариф. Узагальнено необхідно мати належні технічні умови, збудовану сонячну електростанцію та підготовлений пакет документів.

Міф 2 – «Зелений» тариф  буде відмінено в 2020 році

Неправда – для фізичних осіб умови дій спеціальних договорів будуть збережені до 01.01.2030 р. (ст.17 ЗУ «Про ринок електричної енергії») проте ставка Зеленого тарифу буде зменшуватися кожного року. Майбутні зміни законодавства будуть стосуватися в першу чергу юридичних осіб.

Міф 3 – в 2018 р. у експлуатацію будуть прийматися лише сонячні станції з сертифікованим обладнанням

Неправда. Станом на червень 2018 року змін до законодавства, що регламентує порядок подачі документів на оформлення Зеленого тарифу не проводилося. Митна декларація, висновок санепідемстанції чи ще якісь видумані документи з нетрів соц. мереж не потрібні. Всі зразки заяв, схем встановлені в єдиному нормативному документі – постанова НКРЕ № 1188 «Порядок продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання об’єктів електроенергетики».

  1. Розрахунок ефективності та окупності електростанції потужністю 30 кВт

Вартість 1 кВт електроенергії за «зеленим тарифом» становить – 5,91 грн. мінус  19,5% податки (ПДФО – 18%, військовий збір – 1,5%) = 4,75 грн, що приблизно становить (курс 30 грн за 1 Євро) 0,16 євроцента.

В місяць сонячна станція 30 кВт в Рівненській області , по середньорічним показникам виробить близько  2800  кВт/год., з них близько 200 кВт для власних потреб, 2600 кВт в мережу.  Генерація СЕС за рік приблизно 33 600 кВт/год.

33600 кВт*0,16 євроцента = 5376 Євро в рік

+ економія коштів, які ми мали б сплатити Обленерго за електроенергію.

Підрахуємо вартість електрики, виробленої для власних потреб в цінах 2018 року (узагальнена вартість 1 кВт/год – 1.06 грн.)

200 кВт*12*1,06 = 2 544 грн. що дорівнює 84 Євро (СЕС заробить для будинку)

Всього в рік СЕС згенерує 5376+84=5 460 Євро

Виводимо простий строк окупності – 27000 Євро (вартість станції) / 1 566 Євро = 5  років  окупності.

Дохідність приблизно 16 %.

Строк експлуатації станції 25 років.

Корисні посилання:

Правила приєднання електроустановок до електричних мереж – http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0236-13

Закон України «Про ринок електричної енергії» – http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2019-19

Порядок продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, вироблений з енергії сонячного випромінювання об’єктів електроенергетики (генеруючі установки) приватні домогосподарства, затверджена постанова НКРЕ № 1188

http://www3.nerc.gov.ua/?id=11123

Калькулятор визначення вартості послуги зі стандартного приєднання електроустановок – http://www.nerc.gov.ua/?calc

Стаття по підключенню/зміні/реконструкції лінії електропередач – http://energy-mk.com/novoe-podkluchenie-electro-kak-pereoformit-electro/

Виконавчий директор компанії «Сонячні системи» Марков Святослав

Меню